Právo na informace – Otevřete.cz

Otevřená společnost, o.p.s.

„Dle našeho názoru má každý právo na informace. Aktivní občané mají mít možnost ptát se na úřadech a ti mají povinnost jim odpovědět. Proto nám přišlo důležité podpořit web a propagaci tohoto programu, který aktivně vytváří kulturu otevřenosti veřejné správy a podporuje využívání moderních technologií.“

Svobodný přístup k informacím? Jistě, jak s nimi však správně nakládat? Správnému používání zákona o informacích se věnuje Otevřená společnost, o.p.s. Ta byla založena v roce 1999 s posláním kultivovat principy demokratické společnosti. Od roku 2002 funguje její program Právo na informace, který aktivně vytváří kulturu otevřenosti veřejné správy a podporuje využívání moderních technologií a přístupů k jejímu zvyšování. Podílí se na spoluvytváření legislativy a je důležitým partnerem jak pro občany, tak i veřejnou správu.

Stěžejní částí projektu je unikátní online poradna specializovaná na oblast působení zákona o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999. Každoročně v ní stoupá počet dotazů, příspěvků a požadavků, což z ní činí hlavního představitele občanské společnosti v oblasti svobodného přístupu k informacím.

Podpora v roce 2014

další podporované projekty:

Blog

Homo Sapiens Laskavec
Nadace Karla Janečka, Dominika Vrkotová

Co mohou mít společného kněz, servírka, zdravotní sestřička a učitel matematiky? Není to krátkozraká popularita, ani líbivé finanční zabezpečení, dokonce ani ostré lokty. Je to pouhopouhá laskavost. Teď si představte svět, kde se tato obyčejná vlastnost stane životním stylem. Možná to nezní moc sexy, ale rozhodně to stojí za vyzkoušení… Ptáte se proč?

10 inovativních projektů absolvovalo nový akcelerátor #třidvajedna dílna!
Nadace Karla Janečka, Dominika Vrkotová

V malebném údolí ve vesničce Svatý Jan pod Skalou proběhla historicky první #třidvajedna dílna Nadace Karla Janečka. Z 81 přihlášených byla vybrána finální desítka projektů, které řeší inovativním způsobem společenský problém z oblasti vzdělávání či aktivní občanské společnosti.

Facebook

Chcete dostávat informace o našich aktivitách a programech?